Doğal etkenlerden korunmak amacı ile kullanıldığı bilinen bu sistemin bir başka amacı da vardır. Bu da dekorasyondur. Konforlu yapısının yanında şık görülmesi içinde birçok işletme tarafından tercih ediliyor. Ancak öncelikli olarak yağış, rüzgar ve güneş gibi etkenlerden korunmak amacı ile kullanılır.

İlk çıktıklarında genel olarak güneşlik olarak kullanılıyorlardı ve bunun için tasarlanmıştı. Ancak daha sonra teknolojik geliştirmeler ile sadece güneşten değil ayrıca yağmur ve rüzgar gibi etkenlerden korunmak için de kullanılmaya başladı. Üstelik teknolojinin gelişmesi ile raylı otomatik tente sistemi çıktı. Bu raylı otomatik tente sistemi özellikle iş yerleri için vazgeçilmezdir.

Birçok etken için fayda sağlayan bu sistemler sadece bireysel kullanımlar için değil, birçok iş yeri, fuar ve otel gibi kurumsal alanlarda da kullanılmaya başladı. Bu teknolojik modern sistemler oldukça kullanışlı ve fayda sağlamasının yanında adeta, birçok iş yerinin şık görünmesi adına dekorasyonu içinde önemli rol oynuyor.

Açılır Kapanır Tente Nedir?

Bu açılır kapanır tente diğer adı ile otomatik pergola sistemidir. Raylı sistemi sayesinde, basit kumanda kullanımı ile kolayca açılıp kapanabilmektedir. Sadece iş yerleri için değil, ayrıca evimizde kış bahçesi veya çatılarda da oldukça sık kullanılan bir sistemdir.

Tente Yaptırmak Yasal Mıdır?

Ev gibi yerlerde tente yapılması için kat maliklerinin 4/5’inin yazılı olarak rızası olması gerekmektedir. Buna ek olarak Genel Kurul’da (GK) 4/5 oy ile karar alınması gerekmektedir. Ayrıca iş yeri vb. yerlerde de bu önem arz etmektedir. Bu sistemin yapılması mekanın yanındaki komşulara rahatsızlık vermeyecek şekilde yapılması şarttır.

Bu şartlar sağlandığında, tente yaptırabilirsiniz. ayrıca ruhsat tarzı bir belge istenmemesi bu sistemin yaygınlaşmasında önemli rol oynamıştır.

Tente Nerelerde Kullanılır? Kullanım Alanları Nelerdir?

Güneş, rüzgar ve yağmur gibi olumsuz hava koşulları için adeta şart olan bu sistem, ev, iş yeri, cafe ve restoran gibi yerlerde sıklıkla kullanılır. Özellikle cafe, restoran gibi iş yerlerinde daha kullanışlı olduğundan otomatik raylı tente kullanılmaktadır.